Jak na podzim posílit svou imunitu?

Již od pradávna je známo, že imunitu lze posílit přírodní cestou pomocí bylinek a ovoce. Ptáš se ale, jaké druhy jsou na posílení imunity nejlepší? Pak čti dál a vše se dozvíš.

Existuje mnoho bylinek, které pozitivně působí na zlepšení imunity, bohužel ne všechny jsou snadno dostupné. Proto se v tomto článku zaměříme především na ty nejznámější bylinky, které můžeš snadno sehnat třeba i ve své kuchyni.

Bylinky v kuchyni

Určitě ve své kuchyni najdeš rozmarýn, tymián a možná dokonce i fenykl. Víš ale, že tyto suroviny nejsou typické pouze svou výraznou chutí, kvůli které je v kuchyni používáme, ale mají i spoustu pozitivních účinků na lidský organismus? Mezi ně se řadí především posílení imunity, ale jsou prokázány i účinky na trávení, dýchací a vylučovací systém (především močové cesty). Proto je dobré toto koření využívat především v sychravém podzimním počasí, kdy ho můžeš přidat buď do pokrmů nebo do čaje.

Nejznámější pomocníci

Mezi více známé bylinky se poté řadí například heřmánek, šípek a zázvor. Heřmánek je známý svou výrazně bylinkovou a zkrátka heřmánkovou chutí. Kromě účinků na imunitní systém má i pozitivní činky na uvolnění, relaxaci a zlepšení nálady. Plody šípku jsou známy především svým vysokým obsahem vitaminu C. Navíc může být skvělým pomocníkem při bolavých kloubech nebo při problémech s močovým měchýřem a ledvinami.

Zázvorový čaj si při nachlazení vařil snad každý z nás, ale můžeš ho pít i preventivně na posílení imunity. Všechny tyto bylinky mimo jiné mají i potvrzené účinky na trávení a dýchací systém.

Dále můžeme zmínit i mateřídoušku, která je ze stejné čeledi hluchavkovitých rostlin jako již zmíněný tymián. Proto snad není divu, že má i stejné pozitivní účinky na lidské zdraví. Další velmi výraznou a poměrně známou bylinkou je šalvěj lékařská. Určitě ji znáš a jistě si vybavíš její silně aromatickou nahořklou chuť. Nedají se popřít její pozitivní účinky nejen na imunitu, ale i na trávení, dýchací systém, podporu bolavých kostí a kloubů, a dokonce pomáhá navodit hormonální rovnováhu. To mohou ocenit především ženy uprostřed svého cyklu, ale může pomáhat i mužům, například proti řídnutí vlasů.

Cpát se léky, nebo raději přírodní bylinky?

Léčivá cukrovinka

Jako poslední pro zajímavost uvádíme lékořici. Ta se ti možná nejvíce vybaví z lékořicových pendreků nebo hašlerek. Není však využívaná pouze v cukrářství, ale používá se i jako léčivo. Mezi její účinky se řadí vliv na imunitní systém, trávení, dýchací soustavu, ale i vliv na nervovou soustavu, klouby a muži jistě ocení pozitivní vliv na prostatu. Lékořice má sladkou aromatickou chuť, a proto se hodí jako přísada téměř ke všem čajům.

Kde bylinky koupit?

Všechny zmíněné bylinky v tomto článku můžeš najít na našem e-shopu www.kviktea.cz. Buď je můžeš najít v již hotových čajových směsích, například ve směsi Zimní imunita, nebo si z nich můžeš namíchat směs vlastní. Aby byl jejich účinek ještě zesílen, můžeš si jako základ čaje zvolit čaj zelený nebo černý, které jsou přirozené antioxidanty a mají tedy také velmi pozitivní účinky na imunitu a celkové zdraví organismu. Vhodný základ může být i bylinná směs, která obsahuje kopřivy, listy maliníku a meduňku nebo ovocná směs, která obsahuje jablka bohatá na vitamin C, šípky, které jsme již zmínili a ibišek, který má také mnoho pozitivních účinků na zdraví.

Sleduj nás

Nejnovější články