Jaké čaje jsou vhodné pro děti a kojence?

Děti, obzvláště ty nejmenší mají velmi citlivá bříška a nejsou pro ně vhodné všechny druhy čajů. Především pro ně nejsou vhodné zelené a černé čaje, které mají vysoký obsah kofeinu. A jaké čaje tedy mohou děti pít? Čti dál a vše se dozvíš.

Čaje pro kojence

V našem článku se nejdříve zaměříme na ty úplně nejmenší Kviky - kojence. Ti ze začátku samozřejmě pijí jen mateřské mléko, ale již od 3 měsíců mohou začít se svým prvním čajem. Děti by si na čaje měly zvykat postupně, a proto je vhodné začínat pouze s jednodruhovými čaji. Ty může pít i kojící matka již od prvního týdne dítěte, je však doporučováno pouze menší množství. I tak však bylinky neztratí své léčivé účinky.

Nejvhodnější jsou odvary z heřmánku, anýzu, fenyklu nebo sušených šípků. Tyto bylinky jsou vhodné především na podporu trávení. Heřmánek navíc pomáhá na zklidnění při usínání a fenykl je skvělý pomocník při nadýmání, když děti trápí prdíky. Šípky jsou největším zdrojem vitaminu C a pomáhají na posílení imunity.

Čaje pro děti od 1 roku

Pro děti v batolecím věku jsou vhodné spíše jednoduché bylinné směsi. Některé mohou být lehce nahořklé, ale v tomhle období to dětem zase tolik nevadí, naopak některým dětem hořkost i chutná. Čaj není vhodné sladit, aby si dítě nezvykalo příliš brzy na cukr. S každou směsí by se mělo začínat postupně po malých dávkách a sledovat, jak bude dítě reagovat. Pokud bude vše v pořádku, doporučuje se pít jeden hrníček čaje denně.

Pro tyto děti jsou vhodné stejné bylinky jako pro kojence, tedy heřmánek, anýz, fenykl a šípky. Od 1 roku je pro děti vhodný i čaj z pampelišky, meduňky, maliníku nebo jitrocelu. Pampeliška, neboli smetanka lékařská, společně s jitrocelem pomáhají při trávení a také mají skvělé účinky na játra a detoxikaci organismu. Meduňka nejvíce napomáhá při usínání, ale dokáže pomoct i na trávení nebo dýchací systém. Maliník je další bylinka podporující trávení, která má navíc i příznivé účinky na vylučování vody z organismu.

Čaje pro děti od 3 let

V tomto období již děti mohou jíst “téměř” vše. Mnoho bylinek pro děti však stále vhodných není. Aby však dětem bylinné čaje více chutnaly, mohou se již začít lehce doslazovat. Nejvhodnější je začít přírodními sladidly jako je med, který může být nahrazen včelím pylem. Dalším přírodním sladidlem je stévie, která je oproti cukru téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky. Má velmi vysokou sladivost, proto jí stačí do čaje přidat pouze minimální množství.

Pro děti od 3 let jsou samozřejmě vhodné již výše zmíněné bylinky. Navíc se k nim nyní může přidat šalvěj, ibišek a mateřídouška. Šalvěj je známá především svou svěží chutí, díky které si ji děti jistě oblíbí. Navíc má skvělé účinky na imunitní a dýchací systém, ale také na trávení a podporu zdravého růstu kostí a kloubů. Ibišek je typický svou červenou barvou a lehkou trpkostí. Pomáhá na trávení, dýchání i osvěžení těla, ale u dětí se s ním musí začínat opatrně po menších dávkách. Poslední zmíněnou bylinkou je mateřídouška, jejíž vhodnost pro děti vyplývá již z názvu. Je skvělým pomocníkem na podporu imunitního a dýchacího systému.

V našem eshopu nabízíme různé bylinné směsi vhodné pro děti již od 3 měsíců. Dětské směsi jsou označeny od kolika let jsou vhodné. Pokud u čaje žádné označení neuvádíme, tak pro děti vhodné nejsou.

Sleduj nás

Nejnovější články